/TUDÁS/

Melyik STIHL-t válasszam? 1. rész

Nagy dilemma lehet, ha láncfűrész vásárlás előtt állunk, hogy melyik típust, melyik modellt válasszuk. 

Elegendő egy alapmodell, esetleg a középosztály gépeire fókuszáljak, vagy el kell mennem a professzionális szegmensig? Sok dolgot kell rendbe tennünk, átgondolnunk, de most egy kis segítség következik ahhoz, hogy biztosan a nekünk legmegfelelőbb STIHL modellt válasszuk ki!

 

Először is azt kell eldöntenünk, hogy mennyi pénzt szeretnénk áldozni a fűrészre. Ez szubjektív, ugyanakkor fontos, hiszen sokan megijednek az ártól, pedig lehetséges, hogy nem is kell épp a legdrágább modellt választani. 

A másik fontos dolog, hogy mire szeretnénk használni a fűrészt. A tűzifát darabolgatni évente 3-4 alkalommal? A kert körül alkalmazni ugyancsak párszor évente? Vagy a gazdaságban napi használatra szánjuk? Esetleg fakitermelésben, nap mint nap "nyúzni" szeretnénk a gépet? 

Nagyon fontos, hogy ezt eldöntsük, hisz így tökéletesen ki tudjuk majd választani a nekünk leginkább megfelelő gépet, nem adunk ki feleslegesen sok pénzt például egy profi gépre, ha nekünk bőven elegendő egy hobbygép! Az alábbiakban segitségképpen 3 fő osztályba soroljuk a STIHL fűrészeket! ( De ezt bármilyen egyéb márkára is alkalmazhatjuk.)

 

ELSŐ OSZTÁLY - Kertgondozó modellek (Hobby gépek)

Ezek a gépek az alapmodellek, tűzifa aprításra, kisebb kerti munkákra, gyümölcsfák gallyazására, gondozására fejlesztették ki őket.

 

corpfull_2.png

Legkeresettebb hobby modell az MS 171 (és MS 170) modell

 

MÁSODIK OSZTÁLY - Mezőgazdasági modellek (Félprofi/Farm gépek)

 

Ezek a fűrészek már nagyobb nyomatékkal, komolyabb munkákra is alkalmasak. Ácsoknak, mezőgazdászoknak, napi 4-6 óra intenzív munkára is használhatók. A tűzifa darabolásra is kiválóak, ha esetleg kicsit több pénzt is áldozunk a fűrész vásárlásra.

 

_vyrp_1170.jpg

 A legkeresettebb félprofi modellek az MS 271 és MS 291 modellek (régen MS 270 és MS 290)

 

HARMADIK OSZTÁLY - Professzionális modellek(Profi gépek)

Ezeket a fűrészeket már a mindennapi igenybevételre fejlesztettek ki. Vannak kisebb és nagyobb modellek, mind profi téren alkalmazhatók, elsősorban az erdőgazdálkodásban, fakitermelésben. Favastagságtól függően vannak ellátva nyomatékkal és erővel, a gyéritésektől kezdve, a vastag állomány termeléséig. Napi rendszerességgel használhatók reggeltől szinte estig, de figyeljünk a modellek adataira, hiszen hiába tartozik egy gép a profi szegmensbe, attól még nem "ronthatunk" neki bármekkora fának vagy feladatnak mindegyikkel!

 

ms261-z.jpg

Legkeresettebb professzionális modellek az MS 261 (régen MS 260)...

 

1dx_3800.jpg

... és a jelenlegi csúcsmodell, az MS 661 C-M (régen MS 660) modellek

 

Először is tehát ezekkel a paraméterekkel kell tisztában lennünk, majd pedig, ahogy az elején már említesre került, el kell döntenünk, hogy milyen munkára szeretnénk modellt vásárolni. Hisz ha valakinek csak évente pár alkalommal, néhány gyümölcsfát kell rendbe raknia, vagy tüzifát darabolnia, az feleslegesen ad ki nagy pénzt például egy nagy teljesítményű profi gépre, míg az ellenkezője fordul elő azzal, aki napi használatra választ egy hobby gépet, hisz az hamar "meg fogja ölni" a választott alap modellt...!

 

A következőkben tovább megyünk, bemutatásra kerülnek az egyes osztályok, részletesebben!